Do czego wykorzystać stare żarówki?

Stare żarówki to świetny materiał na różnego rodzaju dekoracje. Zobacz co można z nich wykonać, do czego je wykorzystać. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów oraz wskazówek.

Tradycyjne żarówki nie są odpadem niebezpiecznym, w przeciwieństwie do świetlówek czy innych żarówek nowego typu. Zanim jednak się ich pozbędziemy możemy spróbować wykorzystać je do innych celów. Stare żarówki z drucikiem to materiał, który może posłużyć nam jako ciekawa ozdoba do mieszkania. Aby jednak tego dokonać potrzebne jest odpowiednie przygotowanie różnych narzędzi oraz oczyszczenie żarówki ze zbędnych elementów.

W ostatnim czasie recykling jest w modzie. Wykorzystywanie starych rzeczy i przerabianie ich na nowe staje się coraz bardziej popularne. Jednym z pomysłów jest właśnie ponowne użycie starych tradycyjnych żarówek, które posiadają charakterystyczny kształt. Już nawet w sklepach możemy znaleźć wiele gotowych dekoracji tego typu. Dlatego jeśli znajdziesz w swoim domu zużyte żarówki możesz przerobić je na coś ciekawego. Wystarczy odrobina kreatywności oraz czasu.

Pod adresem dekolo.pl możesz kupić m.in. jajka i kule ze styropianu – dowiedz się więcej

Jak oczyścić żarówkę?

Zanim przejdziemy do przerabiania żarówek na dekoracje powinniśmy odpowiednio ją oczyścić ze znajdującego się w niej drucika. W tym celu potrzebne będzie odpowiednie zabezpieczenie oraz narzędzia. Pamiętajmy przy tym o rękawiczkach oraz o ochronnych okularach, które mają na celu ochronić nas przed ewentualnymi odłamkami szkła. Następnie możemy przejść do pozbycia się niepotrzebnych części z żarówki. Chodzi przede wszystkim o to, by środek żarówki pozostał całkowicie pusty. W tym celu przydatna może okazać się pęseta, która pomoże nam usunąć drucik oraz inne elementy. Kiedy już nam się to uda powinniśmy przemyć żarówkę w wodzie. Po tym możemy przejść do zrealizowania naszych pomysłów.

Kilka pomysłów

Oczyszczone żarówki mogą być wykorzystane na różne sposoby. Wszystko zależy od naszych pomysłów oraz możliwości. Wiele może również zależeć od wielkości danej żarówki. Jednym z ciekawszych pomysłów jest użycie starych żarówek jako flakoników na kwiatki czy różnego rodzaju roślinki. Jeśli chcemy wykorzystać je jako wazonik na kwiatka wystarczy napełnić żarówkę wodą. Niestety żarówka nie będzie stabilna, dlatego musimy znaleźć dla niej odpowiedni stojak lub spróbować ją podwiesić pod sufitem. W podobny sposób możemy stworzyć w żarówce mini ekosystem. Wystarczy umieścić wewnątrz żarówki nieco zielonego mchu.

Stare, oczyszczone żarówki świetnie sprawdzają się również jako lampy naftowe. Wyglądają oryginalnie i zaskakująco. Ich wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy odpowiedniej długości knot lub sznurek oraz nafta umieszczona w żarówce. Oprócz tego należy zadbać o właściwą podstawkę, która pozwoli utrzymać żarówkę w odpowiedniej pozycji.

Żarówki mogą również posłużyć jako pojemniczki na różnego rodzaju przyprawy. Należy przy tym pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu wnętrza żarówki. Warto również pozbyć się części, która służy do wkręcania żarówki i zastąpić tę cześć drewnianym korkiem.

Written by Redaktor

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *