Jaki kominek wybrać?

Kominek stanowi integralną formę komfortu w każdym domu. W związku z powrotem mody na instalację domowych kominków, rynek dekoracyjnych urządzeń grzewczych jest ciągle uzupełniany o nowych producentów. Dawno minęły czasy, gdy kominki pełniły funkcję wyłącznie zwiększenia temperatury w domu. Ogrzewanie drewnem zastępowane jest elektrycznością lub gazem, bo kotły i centralne ogrzewanie zajmowały miejsce pieców i kominków.

Domowy kominek zawsze był traktowany, jako ważny element dekoracyjny domu. Wewnątrz nawet najbardziej miejskiego designu, pojawia się pragnienie naturalności, nawet prymitywizmu. Kominki dostosowane są do surowych warunków nowoczesnego wystroju wnętrz i weszły w niego, jako element estetyczny, ogrzewając nie tylko ciało, ale i duszę.

Kto powinien wybrać elektryczny kominek?

Właściciele mieszkań w mieście często są bardzo rozczarowani faktem, że ze względów technicznych, związanych przede wszystkim z wymogami bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wytrzymałością posadzki, ustawienie kominka na drewno nie jest możliwe.

Ze względu na swoją mobilność kominek elektryczny nie stanie się problemem podczas prac remontowych, ponieważ nie będzie przywiązany do stałej lokalizacji. Różnorodność kształtów i rozmiarów kominka zależy tylko od możliwości finansowych. Ci, którzy chcą więcej naturalności, mogą pokusić się o elektryczny kominek z efektem żywego ognia. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje harmonijne połączenie kominka i stylu wnętrza, w którym się znajduje.

Koza z płaszczem wodnym, meble warsztatowe i wiele innych znajdziesz w sklepie Szalony Max

Kiedy można wybrać kominek opalany drewnem?

Kominki opalane drewnem są niezwykłym akcentem w każdym domu. Należy zwróć szczególną uwagę na instalację kominka z odpowiednim kapturem. Ponadto z odpowiednim ustawieniem ciepła może on częściowo ogrzać dom. Warto zauważyć, że w ostatnim czasie ogrzewanie za pomocą kominka staje się coraz bardziej popularne.

Nie można zapomnieć o miejscu przechowywania drewna opałowego do kominka, a także ognioodpornego szkła do kominka. Z czym kojarzy się mieszkańcom taki kominek w domu? Najczęściej można usłyszeć, że z gorącym kakao, wygodnym fotelem, dobrą książką, odgłosami palącego się drewna i tańczącymi płomieniami.

A może kominek gazowy w mieszkaniu?

Od kominka opalanego drewnem różni się tylko technologią rozpalania i możliwością regulowania temperatury. Dodatkową zaletą, ale dla niektórych jest to wadą to brak drewna opałowego. Efektownie wygląda kominek gazowy wbudowany w ściany pomiędzy salonem i kuchnią. Ponadto jest on bardzo wygodny w użyciu.

Kominki ze względu na miejsce ustawienia

Kominki narożne to ulubiona część dekoracyjnej elegancji w różnych stylach, od baroku po nowoczesny. Narożny kominek jest często wybierany ze względu na niewielki rozmiar pomieszczenia.

Kominki przyścienne to najpopularniejsze, klasyczne kominki. W ich aranżacji ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Kominka nie należy umieszczać w pobliżu elementów drewnianych takich jak drzwi czy schody. Nie zaleca się również montowania bloku kominkowego wzdłuż ściany zewnętrznej, ponieważ całe ciepło, które się pojawi, ucieknie. Ta zasada obowiązuje również w przypadku umieszczenia kominka między dwoma oknami.

Kominek wyspa znajduje się po środku salonu. Przesyłanie ciepła jest oczywiście najkorzystniejszą opcją, ale praktyczność tego rozwiązania zależy od zwartości kominka i wymiarów pomieszczenia.

Wbudowane kominki znajdują się wewnątrz nisz lub kolumn, co korzystnie oszczędza miejsce w małym pomieszczeniu.

Wykończenie kominków jest zależne od styl życia, materiału wykładzinowego wewnątrz pomieszczenia, czyli: płytek ceramicznych odpornych na ogień, cegły, blach, miedzi albo twardej stali. A także zewnętrznego materiału np. cegły, sztucznego kamienia. Aby uzyskać pełną harmonię, pożądane jest obserwowanie zbieżności, co najmniej jednego i więcej rozwiązań kolorystycznych. Jeśli styl nie jest jeszcze wybrany, warto zacząć od kominka. Na przykład, kominek z żeliwa nie będzie najlepiej wyglądał z nowoczesnym stylem, ale będzie pasować do wnętrz rustykalnych.

 

Written by Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *