W jaki sposób samodzielnie okleić meble?

Posiadamy stare, zużyte szafki jednak nie chcemy się ich pozbywać? Dobrym sposobem będzie ich oklejenie. Kiedy warto zdecydować się na taki krok? Czy możemy zrobić to samodzielnie? W jaki sposób postępować?

Dzięki odnowieniu starych mebli z pewnością zaoszczędzimy, a przy okazji będziemy mogli uzyskać nową aranżację w naszych wnętrzach. Okleiny wciąż cieszą się dużym powodzeniem, dlatego też w sklepach możemy znaleźć spory wybór kolorów oraz wzorów. Jeśli zależy nam na odnowieniu mebli będzie to zdecydowanie lepszy pomysł niż ich malowanie, szczególnie jeśli chodzi o meble laminowane.

Okleina sprawdza się właściwie na każdej gładkiej strukturze mebla. Dzięki temu sposobowi możemy odnowić stare meble i nadać im zupełnie nowy styl. Niestety należy pamiętać, że samodzielne oklejanie może okazać się czasochłonne i trudne, szczególnie jeśli nie będziemy postępowali zgodnie z zaleceniami i wskazówkami. Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest dany mebel i dobrać do niego odpowiednią okleinę, w przeciwnym razie możemy mieć problem z jej zastosowaniem.

Na co zwrócić uwagę podczas oklejania mebli?

Jeśli zdecydujemy się na oklejanie mebli powinniśmy dowiedzieć się, jaka okleina będzie najlepsza. Powinna ona być elastyczna, tak by z łatwością dała się dopasowywać do kształtu mebli oraz wodoodporna. W przeciwnym razie szybko zniszczy się pod wpływem wilgoci. Solidne okleiny są wytrwałe, pokryte grubym laminatem, który odporny jest na wszelkie zadrapania, zarysowania czy zmiany temperatur.

Radius Centrum – sprawdź sklepy meblowe Warszawa – meble do kuchni, jadalni i innych pomieszczeń

Przed przystąpieniem do oklejania mebel powinien być dokładnie wyczyszczony i wysuszony. Meble z nierównościami powinniśmy wygładzić za pomocą papieru ściernego. Należy także pamiętać, aby pozbyć się odpryskującej farby. Jeśli nie wykonamy tych czynności okleina może szybko odpaść lub podczas przyklejania pomarszczyć się, co z kolei nie będzie wyglądało zbyt efektownie.

Bardzo ważne jest także odpowiednie przycinanie okleiny. Pamiętajmy, żeby robić to wzdłuż linii, które zaznaczone są na jej odwrocie. Aby uzyskać odpowiedni efekt musimy postarać się, by każdy kawałek umieszczony na meblu był wycięty równomiernie. Warto pamiętać o zostawieniu kilkumilimetrowych zakładek, dzięki którym okleina nie będzie się zadzierać i odklejać. Meble oklejać możemy na dwa sposoby. Albo dokładnie zmierzymy część, którą chcemy okleić i wytniemy konkretny kształt, albo zrobimy to po kawałku.

Pamiętajmy również o tym, że okleina powinna być przyklejana od góry do dołu. W przeciwnym razie nie uzyskamy zadowalających efektów. Należy przy tym działać precyzyjnie i w skupieniu, tak by powierzchnia okleiny nie marszczyła się w żadnym miejscu. Pojawienie się uwypukleń może powodować odpadanie okleiny, a także będzie wyglądało to mało efektownie. Jeśli zdarzy nam się przykleić okleinę krzywo może to naprawić, jednak musimy działać szybko, dopóki klej jeszcze całkowicie nie wyschnie. Należy zatem ostrożnie odkleić dany materiał i przykleić go ponownie.

Written by Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *