Usługi

Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Posted On
Posted By admin

Śmierć ukochanej osoby zawsze wywołuje nieprzyjemne emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się wówczas na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w związku z tym nic dziwnego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są użytkowane do przewozu zwłok?

Bieżące przepisy dopuszczają transport zwłok różnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Wydatek transportu zwłok jest w gigantycznej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wstępuje w grę. Jeśli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nadmiernie wielki. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które zezwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Wypada nie zapominać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wówczas, kiedy tak właściwie dopełni się paru formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Starosta wyda zgodę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtedy, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie przedstawione pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O dokumenty mogą ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Z jakiej przyczyny wsparcie doświadczonej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to właściwy wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, trafnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, żeby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeżeli zastosowany zostanie transport samochody firma zadba o to, aby wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. To pierwszorzędny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, jaki i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.
 
 

Related Post