Biznes i Finanse

W jaki sposób sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Posted On
Posted By admin

Zdolność kredytowa pozwala nam zobaczyć, na jakie zadłużenie w stosunku do banku możemy sobie pozwolić. Należałoby posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wówczas, kiedy planujemy zakup nieruchomości. Zobaczmy, w jaki sposób prędko wolno sprawdzić swoją zdolność kredytową oraz w jaki sposób polepszyć swoją sytuację.

Co to jest zdolność kredytowa?
Każdy kredyt związany jest z obowiązkiem spłaty. W wielu przypadkach jest to poważne zobowiązanie, jakie towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy lokalnego prawa również podchodzą do tego tematu bardzo restrykcyjnie, przez nakładanie na banki i inne instytucje finansowe, a również ich klientów, dużo obowiązków. Mają one na celu zachowanie wypłacalności i szansę harmonijnego wywiązywania się ze swojego zobowiązania.
Zdolność kredytową możemy opisać jako zdolność do spłaty kredytu i wszelkich sumptów, które z niego wynikają, a które pozostały wyznaczone w umowie. Olbrzymie znaczenie ma zarówno kwota spłaty, jak i opłaty dokonywane w terminie.

W jakich sytuacjach bank sprawdza należącą do nas zdolność kredytową?
Instytucje bankowe sprawdzają opisującą nas zdolność kredytową za każdym razem, kiedy ubiegamy się o pożyczkę. Bez względu, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, lub choćby karta kredytowa. Istnieją różnice wynikające z tego, jaka jest wysokość sumy kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego, lub też mniejsza. W tym drugim przypadku bank bierze pod uwagę tylko bazowe wiadomości, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o płacach. Tudzież im większa suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są oczekiwania banku. Zatrudniony banku ma prawo prosić o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wysokość dochodów i majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne zobowiązania finansowe oraz kredyty, liczba ludzi w gospodarstwie domowym. Przeważnie związane jest to z dostarczeniem do banku całej dokumentacji, a to wydłuża procedurę.

Jak spowodować swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, dobrze jest poprawnie się przygotować. Jednym z kroków, jakie możemy zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Umożliwiają nam to kalkulatory osiągalne w Internecie, a jednym z nich jest ten, który odnajdziemy na witrynie internetowej sprawdź ten kalkulator finansowy. To naturalnie dzięki temu w paru prostych krokach jesteśmy w stanie spowodować, jakiego kredytu może nam udzielić rzeczowy bank.

W jaki sposób można zwiększyć własną zdolność kredytową?
W pewnych jednoznacznych momentach opisująca nas zdolność kredytowa nie jest starczająca, żeby zdobyć niezbędne nam środki, np. na zakup lokalu mieszkalnego. Są miarodajne rozwiązania, dzięki którym możemy poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wraz ze współmałżonkiem, o ile między małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Należałoby również posiadać jak największy wkład własny, gdyż to zdecydowanie zwiększa szanse na dostanie przydatnego kredytu. Dłuższy okres kredytu łączy się z niższymi ratami – dobrze jest wziąć to pod szczególną uwagę, gdyż może to zwiększyć naszą zdolność kredytową. W przypadku, kiedy posiadamy pozostałe zadłużenia, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli mamy pozostałe zobowiązania i zadłużenia, odpowiednio jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Prawidłowo jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz również ponadprogramowe wynagrodzenia, np. w postaci premii, w następstwie tego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu.